Pieniny 2019

wrzesień 2019

To fotorelacja z dwóch wrześniowych wycieczek po Pieninach.

Pierwsza trasa wiodła niebieskim szlakiem przez Pieniny Właściwe. W niedzielny poranek wyruszyliśmy z Przeł. Snozka przez Halę Majerz i Macelak na Przeł. Szopkę, gdzie był zaplanowany pierwszy postój.

 • Hala Majerz
 • widok z Hali Majerz na Beskid Sądecki - pasmo Radziejowej
 • widok z niebieskiego szlaku na pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Po prawej Rogacze, Przeł. Żłobki i najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego  Radziejowa (1263 npm). Dalej Złomisty Wierch Płd./Płn. Z lewej Skałka. W dole Szczawnica Niżna i Wyżna.

Na Przeł. Szopka robimy półgodzinny postój na drugie śniadanie. Inna nazwa tej przełęczy to " Chwała Bogu ". Poniżej przełęczy, od południa biegnie stromy Wąwóz Szopczański. Kiedyś gospodynie ze Sromowców Niżnych chodziły tędy na targ do Krościenka n/Dunajcem. Jak docierały szczęśliwie na Przeł. Szopkę mówiły - " Chwała Bogu żeśmy szczęśliwie dotarły ". Zejście do Krościenka było już proste. I stąd druga nazwa tej przełęczy. Tak czy inaczej jest to do dzisiaj jedyne - żeby nie iść naokoło - przejście górami :)
Z przełęczy ruszamy na szczyt Trzech Koron. A tam następny, już przymusowy postój. Żeby dostać się na platformę widokową na Okrąglicy (982 npm) musimy swoje odstać w kolejce.
         - widok na Dunajec ze schodów na platformę

Kawałek dalej za Okrąglicą napotykamy zielony szlak, który przez przełęcz Wyżni Łazek sprowadza nas do schroniska PTTK " Trzy Korony " w Sromowcach Niżnych. A tam - naprawdę dobre jedzonko. Smacznie i dużo - nie w każdym schronisku tak jest. Po obiadku robimy sobie jeszcze parę pamiątkowych zdjęć i idziemy na parking do naszego busa.
          - w tle masyw Trzech Koron

Druga trasa wiodła grzbietem Małych Pienin. Inna wycieczka - inni ludzie. To jest extra bonus takich grupowych wycieczek, że można poznawać różnych fajnych ludzi. Tym razem wyruszamy ze Szlachtowej sympatycznym żółtym szlakiem i po godzinie jesteśmy przy niebieskich znakach na grzbiecie granicznym. Na Wysoki Wierch trzeba trochę odbić od szlaku, ale warto ze względu na świetne panoramy.

 • gdzieś w okolicach Huściawy - nasza grupa na tle masywu Trzech Koron
 • w drodze na Wysoki Wierch - widok na Pieniny Właściwe z Trzema Koronami i z Czertezikiem i Sokolicą po prawej. Bliżej Bystrzyk.W dalszym planie po prawej Lubań i Pasterski Wierch.
 • widok z Wysokiego Wierchu na pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. W dole po lewej Szlachtowa, po prawej Jaworki.
 • nasza grupa na Wysokim Wierchu. W tle centralnie Pieniny Właściwe z najwyższymi Trzema Koronami. W bliższym planie po lewej słowacka Płaśna, a na tle Trzech Koron Holica. Za masywem Trzech Koron w dalszym planie po prawej Lubań.

Po odpoczynku na Wysokim Wierchu ruszamy dalej. Cały czas towarzyszą nam piękne widoki. I tak już będzie do końca tej wycieczki. Niebieski szlak grzbietem Małych Pienin jest wyjątkowo widokowy.

 • widok ze szlaku na Tatry
 • widok na Gorce - Lubań i Pasterski Wierch. Z tyłu za masywem Lubania, po lewej Turbacz.
 • w pierwszym planie Wysoki Wierch. W drugim planie Pieniny Właściwe - od prawej Trzy Korony, Nowa Góra, Flaki i Macelowa Góra. Trochę bliżej Holica i Łysina. W ostatnim planie po lewej najwyższy szczyt Pienin Spiskich - Żar (883 npm)

Docieramy na najwyższy szczyt Małych Pienin i zarazem całych Pienin - Wysoką (1050 npm). Podejście na szczyt jest trudne, a jeszcze trudniejsze schodzenie. Na szczycie nieduża platforma widokowa, a z niej wspaniałe panoramy.

 • w pierwszym planie Wysoki Wierch. W drugim planie Pieniny Właściwe - od lewej Macelowa Góra, Flaki, Nowa Góra, Trzy Korony, na ich tle trochę bliżej Łysina i Holica. W ostatnim planie Babia Góra i pasmo Polic.
 • to samo plus po prawej Gorce : Lubań, za nim po lewej masyw Turbacza
 • podobnie - po prawej Turbacz
 • w pierwszym planie Wysoki Wierch, w drugim planie od lewej : Płaśna i Pieniny Właściwe, w trzecim planie po środku Żar, całkiem z tyłu słabo widoczna Babia Góra.

W końcu docieramy na Przeł. Rozdziela, gdzie robimy zasłużony odpoczynek. To ważna topograficznie przełęcz, bo razem z doliną Białej Wody, doliną Grajcarka i doliną Dunajca między Szczawnicą a Krościenkiem oddzielają Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Z Przeł. Rozdziela są świetne panoramy.

 • widok na Lubań i Pasterski Wierch. Na tle Pasterskiego Wierchu Bereśnik gdzie jest znane schronisko PTTK " Pod Bereśnikiem ". W ostatnim planie za masywem Lubania po lewej Turbacz.
 • to samo plus w ostatnim planie po prawej Gorc Kamienicki. Na dole zdjęcia Smolegowa Skała w rezerwacie Białej Wody.

Gdyby nie to, że nasz bus czeka w Piwnicznej w Suchej Dolinie pewnie zeszlibyśmy do Jaworek, bo z górki i chyba bliżej. Ale za to w bacówce na Przeł. Obidza jemy pyszne pierogi z jagodami. I tym miłym akcentem kończymy nasze wędrowanie po Pieninach. Stąd do parkingu jest już 20 minut.

  

Script logo