Gorce 2020

Znalazłem ciekawy cytat. Oto co pisze nasz znakomity himalaista Wojciech Kurtyka o wędrówkach górskich :
(cytat) "...Nie ma lepszego środka neurotycznego, jaki równie skutecznie przywracałby właściwe miejsce panoszącemu się konwenansowi i właściwe proporcje urojonym problemom...Dlatego człowiek powracający z trudnej eskapady górskiej jest istotą mądrzejszą, spokojniejszą i promieniującą wewnętrznie. Niejako - wyzwoloną..."
     Wojciech Kurtyka
   " Ścieżka góry "

pażdziernik 2020

Wędrówka dwoma głównymi grzbietami masywu gorczańskiego. Tym razem wyruszyłem z przeł. Wierch Młynne. Po drodze piękne widoki :

  • droga z przeł. Wierch Młynne. W oddali Gorc Kamienicki
  • widok na Beskid Wyspowy : centralnie Modyń, po lewej Cichoń i Ostra. Z przodu na tle Modyni Zbludzkie Wierchy

Po całodziennej wędrówce przez Gorc Kamienicki, Przysłop i Jaworzynę Kamienicką dotarłem na Halę Długą, a stamtąd do schroniska PTTK na Turbaczu. Przenocowałem i następnego dnia ruszyłem dalej.

  • z przodu fragment Hali Turbacz. W drugim planie Beskid Wyspowy : po lewej Luboń Wielki, po prawej Szczebel.
  • z przodu Hala Turbacz i Czoło Turbacza. Po lewej w drugim planie Luboń Wielki i Szczebel.

Posiedziałem trochę na trawie na Hali Turbacz, w niemym zachwycie podziwiając barwy jesieni. Było tak ciepło jak w lecie. Nagle stało się tak, jakbym się przeniósł w czasie. Oczyma wyobrażni widziałem przesuwające się przede mną stada owiec, słyszałem dzwonienie dzwoneczków, nawoływania pasterzy, ujadanie psów pasterskich. To było niesamowite przeżycie. Nic przecież nie piłem, nic nie brałem. A jednak. Może podróże w czasie są możliwe ? Ocknąłem się. Byłem sam. Była cisza i spokój. I we mnie też był spokój...Z Hali Turbacz zszedłem na przeł. Borek. Stamtąd przez Kudłoń i Gorc Troszacki póżnym popołudniem dotarłem na przeł. Przysłop Lubomierski, gdzie był koniec mojej wyprawy.

  • widok z Hali Turbacz na Beskid Wyspowy
  • widok z żółtego szlaku na polanę Podskały
Script logo