Gorce 2018

           Ten, kto jedynie dąży do celu,
           poczuje pustkę, dotarłszy do kresu.
           Lecz ten, kto znalazł własną drogę,
           zawsze będzie nosił cel w sobie.

                                    - Nejc Zaplotnik
                                      Pot ( Ścieżka )

pażdziernik 2018

Wędrówka dwoma głównymi grzbietami masywu gorczańskiego. Tym razem wyruszyłem z przeł. Wierch Młynne. Po drodze piękne widoki :

  • droga z przeł. Wierch Młynne. W oddali Gorc Kamienicki
  • widok na Beskid Wyspowy : centralnie Modyń, po lewej Ostra i Cichoń. Z przodu na tle Modyni Zbludzkie Wierchy

Po całodziennej wędrówce przez Gorc Kamienicki, Przysłop i Jaworzynę Kamienicką dotarłem na Halę Długą, a stamtąd do schroniska PTTK na Turbaczu. Przenocowałem i następnego dnia ruszyłem dalej.

  • z przodu fragment Hali Turbacz. W drugim planie po lewej Luboń Wielki, po prawej Szczebel. Z tyłu Gronik i Kotoń należące już do Beskidu Średniego
  • z przodu Hala Turbacz i Czoło Turbacza. Po lewej w drugim planie Szczebel i Luboń Wielki. Z tyłu Beskid Średni.

Posiedziałem trochę na trawie na Hali Turbacz, w niemym zachwycie podziwiając barwy jesieni. Było tak ciepło jak w lecie. Nagle stało się tak, jakbym się przeniósł w czasie. Oczyma wyobrażni widziałem przesuwające się przede mną stada owiec, słyszałem dzwonienie dzwoneczków, nawoływania pasterzy, ujadanie psów pasterskich. To było niesamowite przeżycie. Nic przecież nie piłem, nic nie brałem. A jednak. Może podróże w czasie są możliwe ? Ocknąłem się. Byłem sam. Była cisza i spokój. I we mnie też był spokój. Zrobiłem jeszcze dwa zdjęcia :

  • Luboń Wielki i Szczebel, pośrodku przeł. Glisne. W tle Gronik i Kotoń należące do Beskidu Średniego.
  • to samo, dodatkowo z przodu grzbiet schodzący z Obidowca przez Suhorę i Tobołów do Koninek

Z Hali Turbacz zszedłem na przeł. Borek. Stamtąd przez Kudłoń i Gorc Troszacki póżnym popołudniem dotarłem na przeł. Przysłop Lubomierski, gdzie był koniec mojej wyprawy. Po drodze zrobiłem jeszcze zdjęcia polany Podskały z widokiem na Mogielicę i Jasień po lewej stronie.

Script logo