Gorce 2017

sierpień 2017

Wycieczka zielonym szlakiem z Koninek przez Tobołów na Obidowiec, stamtąd do schroniska PTTK " Stare Wierchy ". Robię tam krótki popas, bo nowa ekipa daje dobre jedzenie. Pomidorowa taka dobra, że zjadłem dwie. Schronisko w środku po remoncie wyładniało i zrobiło się całkiem sympatycznie. Nawet leżak można sobie wypożyczyć do sjesty poobiedniej. Przez chwilę poczułem się jak nad Bałtykiem. Ze Starych Wierchów czerwonym szlakiem powędrowałem na Maciejową i stamtąd do Rabki Zdroju. Było tak gorąco, że Babią Górę i Pasmo Polic widać było jak przez mgłę. Zdjęcia przedstawiają w kolejności:

  • widok z Tobołowa. Od lewej: Turbaczyk i Wierch Spalone. Po prawej z za Wierchu Spalone wychyla się Kudłoń, obok Przysłopek.
  • widok z pod Bacówki PTTK " Maciejowa " na polanie Przysłop. Od lewej: Luboń Wielki, za nim z prawej Szczebel, obok Lubogoszcz. Między Szczeblem a Lubogoszczą w ostatnim planie Pasmo Lubomira i Łysiny.
  • widok na Bacówkę PTTK " Maciejowa " na polanie Przysłop

sierpień 2017

I znowu Gorce. W sierpniu w tym roku mamy piękną, słoneczną pogodę, więc staram się to wykorzystać. A oto opis mojej kolejnej wyprawy po Gorcach. Pierwsza wycieczka wiodła czarnym szlakiem z Lubomierza przez Kudłoń i Kopę do Koniny. Piękny, widokowy szlak. Polana Jastrzębie, niekoszona, niestety powoli zarasta, ale jeszcze jest trochę panoram. Z polany Pustak tradycyjnie nie udało mi się zrobić zdjęć, bo słońce miałem z przodu. Ale widoki na przeciwległy grzbiet gorczański i gniazdo Turbacza przewspaniałe. Zszedłem przez polanę Figurki i Kopę do Koniny. Z polany pod szczytem Kopy są jedne z najwspanialszych w Gorcach panoram na Beskid Wyspowy. A dołączone zdjęcia przedstawiają:

  • oryginalne koryto potoku Rosocha w Lubomierzu
  • widok z polany Jastrzębie na Beskid Wyspowy. W pierwszym planie z lewej Szczebel, z prawej Lubogoszcz. Z za Lubogoszczy po lewej wychyla się Kiczora. Za Szczeblem z tyłu Pasmo Koskowej Góry Beskidu Średniego
  • widok z polany Jastrzębie na Beskid Wyspowy. Z lewej Lubogoszcz, z prawej Ćwilin, z przodu w pierwszym planie Ogorzała. Z za Ćwilina wychyla się Śnieżnica. Całkiem z tyłu Ciecień, po lewej od niego Wierzbanowska Góra

Druga wycieczka wiodła niebieskim szlakiem z Koninek Huciska na Czoło Turbacza i na Halę Turbacz. Chciałem pochodzić wśród tych traw na Hali Turbacz. Te widoki i te przestrzenie tam...Z Czoła Turbacza zszedłem zielonym szlakiem przez Kopieniec i Turbaczyk do Niedżwiedzia. Na Kopieńcu oryginalna kapliczka w dziupli drzewa. Z kolei z hali na Turbaczyku są wspaniałe panoramy na Beskid Wyspowy. Schodząc do Niedżwiedzia warto zajrzeć do "Orkanówki", domu w którym Władysław Orkan mieszkał ze swoją rodziną i którego budowę sfinansował z honorariów za swoje książki. Dołączone zdjęcia przedstawiają:

  • widok z Hali Turbacz. Po lewej Czoło Turbacza, po prawej Mostownica. Na pierwszym planie Hala Turbacz
  • widok z Hali Turbacz na Beskid Wyspowy. Od lewej: Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz. W drugim planie pasma Beskidu Średniego
  • widok na dom rodzinny Władysława Orkana, dzisiaj muzeum poświęcone pisarzowi i jego twórczości
 

 

Script logo