Gorce 2015

To krótki opis mojej wiosennej wędrówki po Gorcach :  Jest początek kwietnia, w Gorcach wczesna wiosna. Błoto, topniejący śnieg, pochmurno i przeciąga mżawką. I jakże by inaczej - jest pięknie. Mgła tajemnicy otula Gorce, snuje się po gorczańskich polanach i po lesie. Jest taka cisza i spokój jakby świat poza Gorcami nie istniał. A może tak było w tamtych chwilach ?  Trasa wędrówki wiodła z Przeł. Przysłop Lubomierski przez Gorc Troszacki i Kudłoń na Turbacz, a stamtąd przez Czoło Turbacza i Suchy Groń do Koninek.

Pokazane zdjecia przedstawiają od lewej :

 • widok z polany Podskały na Gorc Troszacki i Kudłoń
 • widok z polany Stanogówka na Podskały, w drugim planie szczyty Beskidu Wyspowego : Mogielica i Krzystonów, z lewej Jasień
 • widok z Gorca Troszackiego na Lubań i Pasterski Wierch

sierpień 2015

Kolejny rajd po Gorcach. Tradycyjnie wyruszam z Przeł. Przysłop Lubomierski. Żółty szlak prowadzi przez Jaworzynkę, Gorc Troszacki i Kudłoń na Turbacz. Po drodze piękne, widokowe polany reglowe, powstałe na skutek wielowiekowej gospodarki pasterskiej: Podskały, Stanogówka, Adamówka, polana na Gorcu Troszackim, polana Gorc Porębski, zarastający (niestety) Pustak, Przysłopek no i oczywiście Hala Turbacz. Wysokie do kolan trawy marszczą się na wietrze i falują jak morze. Morze traw. Gdzieniegdzie ostały się jeszcze stare szałasy pasterskie, niemi świadkowie dawnej historii. Pokazane zdjęcia przedstawiają:

 • widok z polany Stanogówka na polanę Podskały. Po lewej w drugim planie szczyty Beskidu Wyspowego: Jasień, Krzystonów i Mogielica
 • widok z polany Adamówka. W pierwszym planie z prawej Podskały i Stanogówka, dalej na prawo szczyt Jaworzynki. W drugim planie szczyty Beskidu Wyspowego: centralnie Jasień, po prawej Mogielica, po lewej wychyla się Kiczora. Jeszcze bardziej z tyłu, po lewej Ćwilin.
 • widok z polany Adamówka. Z przodu centralnie Jaworzynka, za nią w drugim planie Wielki Wierch, Kiczora Kamienicka i Magurzyca. W ostatnim planie po lewej Mogielica, po prawej Modyń. Na lewo od Modyni, całkiem z tyłu widać Cichoń, Ostrą i Jeżową Wodę.

Na Gorcu Troszackim zbaczam na polanę Gorc Porębski. Park ustawił tam zakaz wchodzenia, a szkoda, bo z polany są naprawdę piekne widoki.
Pokazane zdjęcia przedstawiają:

 • widok z polany Gorc Porębski. W pierwszym planie Gorc Kamienicki i grzbiet prowadzący z Gorca na Przysłop. W drugim planie po prawej Lubań i Pasterski Wierch. Na lewo od Pasterskiego Wierchu całkiem z tyłu Pasmo Radziejowej.
 • widok z polany Gorc Porębski. Z przodu dolny fragment polany - Szyja Gorca Porębskiego. W drugim planie z lewej Gorc Kamienicki, z prawej Przysłop Dolny i polana Bieniowe. Z tyłu centralnie Lubań i Pasterski Wierch, z lewej Pasmo Radziejowej.

Na dolny fragment - Szyję Gorca, już nie szedłem. Jest niżej, a poza tym zakazy Parku są po to, aby je respektować. Dalej droga prowadziła przez Kudłoń na jedną z ważniejszych przełęczy w Gorcach- Przeł. Borek. Po drodze blisko szczytu Kudłonia polana Pustak. Niestety zarasta coraz bardziej. Jeszcze parę lat i niewiele będzie stąd widać. Pustak jest dobrym przykładem sukcesji wtórnej lasu. Z Przeł. Borek szlak trawersuje od południowej strony Mostownicę, by po nie długim czasie osiągnąć Halę Turbacz. W okolicach Turbacza mamy dwie rozległe hale: Halę Długą i Halę Turbacz. W upalne lato jest tam gorąco, jesienią snują się mgły, a zimą jest metr śniegu i hula wiatr. Nocuję w schronisku na Turbaczu, by następnego dnia ruszyć dalej. Rano mgła długo siedzi, ale w końcu koło południa robi się piękna pogoda. Idę przez Halę Długą na Jaworzynę Kamienicką. Chcę popatrzeć na przeciwległy grzbiet, tam gdzie byłem wczoraj. Z polany podszczytowej są jedne z lepszych gorczańskich panoram.
Pokazane zdjęcia przedstawiają:

 • widok z Hali Turbacz. W pierwszym planie fragment Hali Długiej. Nad nią z lewej Jaworzyna Kamienicka, z prawej Kiczora.
 • Hala Turbacz i Czoło Turbacza w porannej mgle. Widok z polany Wolnica.
 • widok z Hali Długiej. Z przodu i po lewej: Hala Długa, polana Wolnica i szczyt Turbacza. Z prawej Hala Turbacz i Czoło Turbacza.
 • widok z polany Jaworzyna Kamienicka. Z lewej dolina Kamienicy Gorczańskiej, nad nią Gorc Kamienicki. Z prawej Przysłop z polaną o tej samej nazwie. Z za Przysłopu po prawej wychyla się Jaworzynka Gorcowska.

Z Jaworzyny Kamienickiej zielony szlak prowadzi mnie na Przysłop. Kawałek dalej jest Przysłop Dolny, skąd schodzę żółtym szlakiem do doliny potoku Jamne. Po drodze polany reglowe i piękne gorczańskie krajobrazy. Nie spieszy mi się. Jest pełnia lata, senne popołudnie. Czas w tym upale snuje się leniwie i mnie też ogarnia pewien rodzaj senności, taki błogostan. Najchętniej walnąłbym się gdzieś w tej trawie, niedaleko jakiegoś potoku i tak został do rana. A w nocy patrzyłbym w rozgwieżdżone niebo. Tutaj w Gorcach wygląda ono zupelnie inaczej niż w jakimś tam Krakowie. Skończyło się na tym, że posiedziałem trochę na łące w brzozowym zagajniku, a z tego błogostanu wziął mi się taki wiersz:

                               MÓJ ANIOŁ

                      czasami widzę go
                      jak stoi niedaleko

                      w sukni z kory brzozy
                      we włosach żdżbła trawy

                      rozświetlony słońcem i błękitem
                      patrzy na mnie w milczeniu

                      uśmiecha się

Czas na zdjęcia. A na zdjęciach jest tak:

 • widok z żółtego szlaku do Jamnego na Lubań i Pasterski Wierch
 • widok z żółtego szlaku. Z lewej Gorc Kamienicki, z prawej Jaworzynka Gorcowska

W końcu zszedłem do Jamnego. To jeden z przysiółków Ochotnicy, leżący w dolinie potoku o tej samej nazwie. Okazją dostałem się do sąsiedniego przysiółka, na Gorcowe. Sąsiedni, to znaczy 10 km szosą. Trzeba po prostu mieć szczęście. Albo to może działanie mojego anioła. Tak więc nocleg był w Gorcowym. Pani w sklepiku opodal mojej kwatery miała o dziwo zimne piwo. A czy może być coś lepszego po takim upalnym dniu? Czy to przypadek, że szczęście i piiiiiiwo mają po tyle samo liter? Nie sądzę :):) Następnego dnia wędruję zielonym szlakiem przez Hale Gorcowskie na Gorc Kamienicki. Pokazane zdjęcia przedstawiają od lewej:

 • widok na kapliczkę na Halach Gorcowskich
 • widok z pod kapliczki. Po prawej z przodu Borysówka. Nad nią, na drugim planie Lubań i Pasterski Wierch. Po lewej Tworoga. Na trzecim planie Pasmo Radziejowej, nieco z lewej w głębi Pasmo Jaworzyny Krynickiej
 • widok z wieży na  Gorcu Kamienickim. Na pierwszym planie polana Gorc Kamienicki. Na drugim planie z prawej Kiczora Kamienicka i Wielki Wierch. Na trzecim planie od prawej: Mogielica, Krzystonów i Jasień. Z za Jasienia wychyla się Ćwilin
 • widok z wieży na Gorcu Kamienickim. Z lewej Szczawa, z prawej Zasadne. U góry po prawej Modyń, po środku Cichoń i Ostra, nad nimi w ostatnim planie Pasmo Łososińskie

Na koniec posiedziałem jeszcze trochę na polanie pod szczytem Gorca i zszedłem skrótem na Rzeki koło polany Trusiówka, praktycznie pół godziny drogi od miejsca z którego wyruszyłem trzy dni wcześniej.

 

Script logo