Beskid Wyspowy 2016

sierpień 2016

Korzystam z pięknej pogody i postanawiam poodwiedzać trochę szczyty Beskidu Wyspowego. Najpierw Luboń Wielki. Nie jest najwyższy (1022 npm), ale za to jest tam schronisko PTTK. Jedyne w Beskidzie Wyspowym. Najdogodniej na Luboń Wielki wychodzić niebieskim szlakiem z Rabki Zaryte. 1 godz.15 minut i jestem na szczycie. Schronisko jeszcze przedwojenne, z bardzo ciekawą architekturą. W czasie okupacji niemieckiej było bazą dla partyzantki. Kiedy była obława na partyzantów i Niemcy chcieli spalić schronisko, podobno ówczesna gospodyni uratowała je , wychodząc do nich z niemowlęciem na ręku i z flaszką gorzałki. Ze szczytu Lubonia Wielkiego były jeszcze pare lat temu doskonałe panoramy. Piszę "były", bo już nie są. Świerki już tak urosły, że zaczynają zasłaniać. Jeszcze kilka lat i niewiele będzie widać. Ze szczytu Lubonia Wielkiego schodzę zielonym szlakiem do Rabki Śmietanowej. Łagodne zejście, właściwie jak spacer.

Zdjęcia przedstawiają od lewej:

 • schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
 • widok ze szczytu Lubonia Wielkiego:  z przodu po lewej ramię Szczebla. Za nim od lewej Lubogoszcz i Śnieżnica. Z za Śnieżnicy po lewej wyłania się Kostrza. To małe obok to Pieninki Skrzydlańskie. Na dole po prawej Mszana Dolna.
 • widok ze szczytu Lubonia Wielkiego:  z przodu po lewej ramię Szczebla. Za nim w następnym planie od lewej Lubogoszcz, Śnieżnica i Ćwilin. W ostatnim planie, na lewo od Lubogoszczy to Wierzbanowska Góra, z za której wychyla się Ciecień.
 • oryginalna kapliczka przy zielonym szlaku niedaleko Śmietanowej

sierpień 2016

Następny w kolejności jest Ćwilin. Z Jurkowa wyruszam niebieskim szlakiem, po niecałych 1,5 godz. jestem na szczycie. Ze szczytowej polany Michurowej wspaniałe widoki na Gorce. Niestety jest zamglone od upału no i mam pod słońce, więc zdjęcia nie wychodzą.

 • w drodze na Ćwilin
 • Mogielica - widok z polany Michurowej

Mam zamiar zejść żółtym szlakiem przez Czarny Dział do Mszany Dolnej. Jakieś 10 minut poniżej szczytu otwierają się wspaniałe widoki na Gorce i na Beskid Wyspowy. Tu mam nieco więcej szczęścia. Zdjęcia przedstawiają panoramy ze stoków Ćwilina z żółtego szlaku.

 • od lewej: Luboń Wielki, Szczebel, z przodu po prawej Lubogoszcz
 • w ostatnim planie z lewej Szczebel, z przodu centralnie Lubogoszcz, z prawej Wierzbanowska Góra. Za nią w ostatnim planie Lubomir i Łysina, obok po prawej jako ostatnie Kamiennik Płd. i Płn.
 • z przodu Lubogoszcz, po prawej Wierzbanowska Góra, za nią w ostatnim planie Lubomir i Łysina, obok po prawej jako ostatnie Kamiennik Płd. i Płn.

 

  Dalej niestety szlak jest nieciekawy. Prowadzi godzinę kamienistą drogą przez iglasty las. Ciekawsze tereny zaczynają się dopiero po zejściu z Ćwilina, a panoramy w okolicach Czarnego Działu wynagradzają trudy wędrówki. Zdjęcia przedstawiają:

 • widok z Czarnego Działu na Beskid Wyspowy
 • widok z Czarnego Działu na Gorce

 

 

Script logo