Beskid Wyspowy 2015

Pasmo Łososińskie : jest to długi grzbiet górski z kilkoma kulminacjami. Nie mając charakteru wyspowego, jest jednym z wyjątków w Beskidzie Wyspowym. Ciągnie się od doliny Sowliny i Łososiny na zachodzie po dolinę Dunajca na wschodzie. Od północy ograniczone doliną Łososiny, a od południa doliną Smolnika. Najwyższym szczytem w paśmie jest Jaworz (922 npm), drugim pod względem wysokości Sałasz (918 npm).

Żółty szlak na Babią Górę zaczyna się w Męcinie przy stacji kolejowej. Dumny napis na froncie budynku głosi " STACJA KOLEJOWA NA TURYSTYCZNYM SZLAKU KOLEJOWYM PRZEZ KARPATY ". Pierwsi pasażerowie już czekają na peronie.

Z podejścia na Babią Górę, już za wsią, ukazują się ładne widoki na szczyty Beskidu Wyspowego. Zdjęcia pokazują od lewej:

   - Mogielicę
   - w pierwszym planie Golców, z tyłu po prawej Mogielica, po lewej Cichoń i Ostra 

Na Babiej Górze łapię niebieskie znaki i wędruję za nimi w kierunku Jaworza i Sałasza. Z grzbietu Jaworza otwierają się piękne widoki głównie na obydwa pasma Beskidu Sądeckiego. Patrząc z kolei na północ widzimy dolinę Łososiny i ostatnie, graniczne szczyty Beskidu Wyspowego - Łopusze Zachodnie i Wschodnie. Dalej na północ to już Pogórze Wiśnickie. Jeszcze lepsze widoki oczywiście z wieży pod szczytem Jaworza. Schody są tam tak strome, że lepiej schodzić tyłem. Poprzednia, też drewniana konstrukcja zawaliła się, bo podobno jeden z miejscowych zaczął u podstawy rąbać siekierą na opał. Z sobie tylko znanych powodów wolał drewno z wieży od tego z lasu. Zdjęcia pokazują od lewej:

   - Jaworz
   - wieżę widokową pod szczytem 

Z Sałasza schodzę zielonym szlakiem do Pisarzowej. Malownicza droga leśna prowadzi przez piękny las bukowy. Po wyjściu z lasu na stokach góry Dziedzic otwierają się ładne panoramy na Beskid Sądecki i Wyspowy. Zdjęcia pokazują od lewej:

   - drogę leśną z Sałasza do Pisarzowej
   - w pierwszym planie Golców, z tyłu Przełęcz między Cichoniem a Ostrą, z prawej Cichoń, z lewej Ostra i Jeżowa Woda, z za nich wychyla się Modyń 

Na dole we wsi żegnają mnie w promieniach zachodzącego słońca Mogielica i Łopień.

czerwiec 2015

Korzystając z pięknej pogody postanawiam odwiedzić dwie widokowe polany: Skalne i Na Łąki. W sobotnie przedpołudnie wędruję żółtym szlakiem z Przeł. Przysłop Lubomierski na Jasień. Stąd już tylko parę kroków na polanę Skalne. Jest to rozległa polana, a właściwie bardziej odpowiednio byłoby- hala- z dawnym szałasem pasterskim, wykorzystywanym obecnie turystycznie. Jest tu, podobnie jak na Hali Stumorgowej, morze traw i piękne widoki na Mogielicę i pobliskie Gorce. Słońce mam od strony Gorców, więc zdjęcia się nie udają. Trzeba by tu przyjść popołudniu albo rano. Tak czy inaczej długo nie da się tutaj siedzieć, wśród tych traw. Jest samo południe i żar z nieba, więc zwijam się stąd po niedługim czasie. Na Jasieniu wchodzę na zielony szlak prowadzący do Mszany Dolnej. Szlak schodzi z Kiczory do Łętowego i tam mam zamiar zakończyć wycieczkę. Po drodze wspomniana polana Na Łąki. Tutaj mam więcej szczęścia. Słońce mam za plecami a widoki z polany na Beskid Wyspowy są zniewalające i wynagradzają mi trudy wędrówki.
Przedstawione zdjęcia pokazują kolejno od lewej:

  • Mogielicę z podszczytową Halą Stumorgową - widok z żółtego szlaku prowadzącego na Jasień
  • widok z polany Na Łąki - w pierwszym planie Kiczora, za nią w drugim planie na tle Lubogoszczy Ogorzała z Ostrą i Czarny Dział. Za nimi Lubogoszcz. W ostatnim planie za Lubogoszczą po lewej Gronik, po prawej pasmo Lubomira i Łysiny, obok Przeł. Jaworzyce i Wierzbanowska Góra. W tle Przełęczy Jaworzyce całkiem z tyłu Kamiennik Płd. i Płn.
  • Ćwilin z polaną Michurową na szczycie - widok z zielonego szlaku prowadzącego na Kiczorę
  • widok z polany Na Łąki - z przodu Kiczora, za nią z prawej Kiczorka na tle Ćwilina, z lewej natomiast Ogorzała z Ostrą na tle Lubogoszczy. W ostatnim planie za Lubogoszczą po lewej Gronik i Kotoń, po prawej pasmo Lubomira i Łysiny, Kamiennik Płd. i Płn. i Wierzbanowska Góra.

 

 

 

 

 

Script logo