Beskid Sądecki 2017

lipiec 2017

Tym razem padło na Przehybę. A konkretnie na zielony szlak do Jazowska. Zielony szlak biegnie ze Szczawnicy, ale mi chodzi o odcinek z Przehyby do Jazowska. Tak więc w sobotni ranek podjechałem sobie busem do Roztoki Ryterskiej i stamtąd wyruszyłem niebieskim szlakiem przez Wdżary i Wietrzne Dziury na Przehybę. A to już pierwsze zdjęcia z niebieskiego szlaku:

  • dolina Wielkiej Roztoki, po prawej Jaworzyna. W ostatnim planie w oddali Pasmo Jaworzyny Krynickiej
  • Pasmo Jaworzyny Krynickiej jak na dłoni. Od Makowicy po Pustą Wielką. Pod Makowicą w dole Rytro. We drugim planie po środku Jaworzyna

W schronisku mimo tego że sobota, nie ma dużo turystów. Pewnie przez ten upał. Ja też nie zabawiam tu zbyt długo. Muszę jeszcze zejść do Jazowska. A oto zagadka: czy jest gdzieś takie miejsce w Beskidach albo Pieninach, z którego na raz widać 4 wieże widokowe? Jest takie miejsce. Właśnie na zielonym szlaku poniżej Przehyby jest taka polana, a z niej wspaniała panorama na Gorce i Beskid Wyspowy. Pół godziny drogi poniżej jest druga taka polana, trochę mniejsza, z której też jest świetna panorama. Dla tych dwóch miejsc gotów jestem nawet wycierpieć schodzenie 2 kilometry asfaltem, już blisko wsi. Zdjęcia pokazują w kolejności:

  • widok z Przehyby. Na pierwszym planie Pieniążna. Dalej grzbiet Małych Pienin. Od lewej: Wysoka, Durbaszka, Wysoki Wierch, Rabsztyn. Na ostatnim planie słowacka Magura Spiska.
  • widok z zielonego szlaku. Z przodu Pasmo Koziarza schodzące do Dunajca. Widać Błyszcz, Jaworzynkę i Koziarza. Na ostatnim planie z lewej Lubań i Pasterski Wierch, z prawej Gorc Kamienicki, Przysłop i Jaworzyna Kamienicka. Z tyłu z za Gorca po lewej wychyla się Kudłoń.
  • oryginalną kapliczkę przy szlaku

 

   

Script logo