Beskid Sądecki 2016

kwiecień 2016

Makowica w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Żółto znakowanym szlakiem gminnym z Życzanowa dochodzę do niebieskiego, a potem już na krechę do góry. Ścieżkę ledwo widać. Pod szczytem jest piękna polana widokowa, nazywa się Wajdówki. Panorama - na Pasmo Radziejowej, Gorce i Beskid Wyspowy. Widok od Eliaszówki aż po Jodłową Górę i Rosochatkę na Pogórzu Rożnowskim. Cudo. Na Makowicy powinna być wieża widokowa! Wtedy doszedłby jeszcze widok na Pasmo Jaworzyny i na Beskid Niski.

maj 2016

Jaworzynka i Koziarz w Paśmie Radziejowej. Z Tylmanowej Rzeki idę za zielonymi znakami. Po drodze widoki na Trzy Korony, na masyw Lubania, na Gorc, a na prawo na Beskid Wyspowy. Co chwila tam się coś wychyla, raz to, raz tamto. Jeszcze lepsze widoki są z wieży widokowej na Koziarzu. Trochę póżno wyszedłem, więc na górze jestem około godz. 16, akurat żeby przywitać nadchodzącą od Beskidu Wyspowego burzę. Stoję na wieży na Koziarzu, patrzę na błyskawice walące w Modyń i myślę sobie - trzeba zwiewać, jak taki piorun walnie w tą wieżę, to żaden piorunochron nie pomoże. Miałem iść do Łącka, ale zrejterowałem z powrotem do Tylmanowej, bo tam świeciło słońce. A burza poszła na wschód, żeby o godz. 17 zalać Nowy Sącz.

czerwiec 2016

Hala Łabowska- tym razem z Łomnicy Leśniczówki. Niebieski szlak odbija z doliny Łomniczanki stromo do góry. Po drodze dwie urokliwe hale: Groń i Skotarki. Uff, gorąco. Kusi mnie, żeby się walnąć w tej trawie w małym zagajniku brzozowym nieopodal. Jakoś się mobilizuję- mam plan przecież wejść na Halę Łabowską i wrócić do Łomnicy Zdroju. Na Hali Łabowskiej schronisko PTTK, ale nie zabawiam tam długo. Schodzę do Łomnicy Zdroju żółtym szlakiem biegnącym nieopodal Parchowatki. Z siodła pod Parchowatką był kilka lat temu ładny widok na Pustą Wielką, Jaworzynkę i na Wyżne i Długie Młaki. Ale to już historia- świerki tak urosły, że mało co widać. Na szczęście jest tu jeszcze trochę innych ciekawych panoram.

Przedstawione zdjęcia pokazują kolejno:

  • fragment Pasma Radziejowej z Radziejową, Przeł. Żłobki i Rogaczami
  • Halę Skotarki a nad nią Halę Turbacz
  • w ostatnim planie Gorce: od prawej: Gorc Kamienicki, z za niego z lewej wyłania się Kudłoń, dalej po lewej kolejno Przysłop, Jaworzyna Kamienicka i Kiczora zlewająca się z Turbaczem
  • w ostatnim planie Beskid Wyspowy: od lewej kolejno: Kiczora Kamienicka, Wielki Wierch, Jasień z Kutrzycą, Krzystonów, Mały Krzystonów i z prawej Mogielica częściowo zasłonięta masywem Modyni.
Script logo